Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školní rok 2013 - 2014

17. 11. 2013

 

Informace pro členy KLUBU MLADÝCH DIVÁKŮ
 
Představení TANEC PRALESA
 
Kdy: v pondělí dne 25. 11. 2013, výuka bude ukončena v 11:40
SRAZ PŘED ŠKOLOU -  12:45

Kde: Městská knihovna v Praze, Mariánské nám.1, Praha 1, od 14:00  
 
Sraz 12:45 před školou, rozchod na stanici metra Letňany kolem 16:30
 
S sebou platné jízdenky, či tramvajenku, drobné na šatnu.
…………………………………………………………………………
Taneční centrum Praha – konzervatoř: TANEC PRALESA
 
                Úchvatné taneční představení ve skvělých kostýmech, dramatický taneční příběh z amazonského pralesa o dvou jednáních, je "rodinným" titulem s humanistickým a ekologickým poselstvím originálně vytvořeným pro BABY BALET PRAHA.
               Umělecké těleso konzervatoře /TCP/ je složeno z nejlepších studentů nižších ročníků ve věku 13 – 16 let. Dílo propojuje techniky klasického, moderního i jazzového tance s inscenačními a scénickými prostředky současného tanečního divadla.
 
. . . . . . .
S AMAZONSKÝMI INDIÁNY ZA TAJEMSTVÍM ŽIVOTA
. . . . . . .
Město, stejně jako lidé, je plné spěchu a neklidu. Někteří však z toho bludiště hledají cestu ven. Hledají sami sebe a své kořeny. Ty jsou daleko v džungli. Harpyje, největší amazonský dravec, je ochránkyní života indiánů i celé naší planety, kterou nese na svých křídlech vesmírem.
 
Ráno v pralese. Had, jaguár, opice, pavouk … a harpyje. Indiánský kmen se probouzí. Neznámý zvuk letadla indiáni považují za hněv bohů … „Lidé a zvířata jsou si podobni“ – říkají opice. Pak následuje lov… a s večerem se blíží slavnost. Indiáni se s pomocí tance dostávají do transu. Přicházejí těžaři, drancují prales a střetnou se s indiány. Ti bílé muže považují za zlé duchy a jednoho z nich zraní. Indiáni chtějí zajatce zabít, ale mladá indiánka ho s pomocí harpyje zachrání. Indiáni jsou zmateni – dříve o svůj svět nebojovali. Kmen chce po šamanovi vysvětlení. Znovu se dostávají do transu a jejich duše odlétají spolu s harpyjí na cestu poznání kolem světa. Jen indiánka zůstává se zraněným těžařem.
 
Evropa: tradiční hodnoty bojují s moderní dobou – balet kontra taneční sporty.
Smířením je propojení historie i současnosti – nová jednota.
Asie-Tibet: i tady jsme svědky rozporů a bojů … i tady jsou slabší národy utlačovány silnějšími.
A východní moudrost nad fyzickou silou nezvítězí.
Severní Amerika: země, jejímž božstvem se staly peníze. A kvůli nim lidé udělají cokoliv … všichni hrají o peníze jako o život a život tu je jedno velké divadlo…
 
Mezitím se v pralese rodí hluboký vztah mezi zraněným těžařem a indiánkou.
 
Moře: Šaman s indiány letí dál a poprvé poznávají moře a jeho inteligentní obyvatele – delfíny. Ale i mořský svět je ohrožen bezohlednou civilizací. Jenom dítě, díky své kouzelné nevinnosti, jim snad pomůže vrátit se. Moře je kolébkou života a vesmír kolébkou planet.
Jako „Tanec pralesa“ je tu alegoricky také „Tanec planet“ … ne chaos, ale řád.
 
Indiáni se konečně vracejí zpět ke svému kmeni a dozvídají se o lásce indiánky a těžaře. Šaman ho chce zasvětit do tajů života a přírody a odvádí ho na čas do hlubin pralesa. Těžaři ale hledají ztraceného druha a když kmen spí, unesou alespoň indiánku a žádají výměnu. Netuší nic o jejich lásce. Ráno to zjistí šaman i mladý těžař, který se marně snaží svým bývalým druhům vysvětlit, že našel lásku a smysl života mezi indiány.
Nakonec ale stejně dochází k boji … indiánka je zachráněna za cenu šamanova života – mladý těžař ale nastoupí symbolicky na jeho místo. Smířlivé spojení starého a nového světa je jediná cesta vpřed: tolerancepochopenísmíření … to musíme mít všichni v sobě. Ve své duši, která je nesmrtelná, stejně jako myšlenky o lepším světě, lásce a životě ve vzájemné harmonii. Uvnitř i navenek.
 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..